Taşlarla İlgili Merak Ettikleriniz

Honlama Nedir ?

Doğal taş (traverten, mermer, granit vb.) fayansın yüzeyinin belli başlı aşındırıcılarla yarım mat hale getirilmesine Honlama adı verilr.. İyi honlanmış bir yüzey saten dokusunu andırır. Ne ışığı yansıtacak kadar parlak, ne de kaba mat bir yüzeydir.

Cilalama Nedir ?

Doğal taş (traverten, mermer, granit vb.) fayansın yüzeyinin belli başlı aşındırıcı gruplar ile ışığı yansıtacak kadar mükemmel ve pürüzsüz bir yüzeye kavuşturulmasına cilalama denir.

Fırçalama (Patinato) Nedir ?

Doğal taş (traverten, mermer, granit vb.) fayansın yüzeyinin özel aşındırıcı fırçalar ile eskitilmiş bir doku kazanıncaya kadar aşındırılmasına Fırçalama yada Patinato denir.

Kenar Kırma Nedir ?

Doğal taş (traverten, mermer, granit vb.) fayansın kenarlarının mekanik işlemler sayesinde hafifçe kırılarak antik, eskitilmiş bir doku kazanmasına kenar kırma denir. Fırçalama işlemi ile iyi bir ikili oluşturur.

Eskitme - Tamburlama Nedir ?

Doğal taş (traverten, mermer, granit vb.) ürünlerin çağlar boyunca maruz kalacağı erozyon ve eskimiş görünümünün mekanik yollar ile kazandırılmasına Eskitme veya Tamburlama denir.

Dolgu Nedir ?

Travertenin bünyesinde doğal olarak bulunan boşlukların veya gözeneklerin özel çimento veya kimyasal maddeler ile doldurulmasına Dolgu denir.

Kumlama Nedir ?

Doğal taş (traverten, mermer, granit vb.) yüzeyine yüksek basınçla kum püskürtülerek yüzeyinin ince bir pürüzlendirilmesi. Doğal bir doku elde edilir.

Çekiçleme Nedir ?

Doğal taş (traverten, mermer, granit vb.) yüzeyine çekiçle vurularak kaba bir pürüzlendirme işlemidir. Genellikle malzemenin renginin açıldığı gözlenir.

Yakma Nedir ?

Doğal taş (traverten, mermer, granit vb.) yüzeyine alev tutularak hafif pürüzlü kaymaz bir yüzey oluşturmak için uygulanır. Malzemenin cilalı halinden daha açık bir renk tonu alır.

Patlatma Nedir ?

Doğal taş (traverten, mermer, granit vb.) yüzeyine murçla yontulmuş kaba ve doğal bir yüzey elde edilir.

Cross- Amerikan Kesimi Nedir ?

Travertenin tabakalarına parelel olarak yapılan kesime Cross veya Amerikan kesimi denir. Bu tip kesim daha az hareketle ve durağan bir doku görünümü verir. Su yolları görünmez.

Damar Kesim Nedir ?

Travertenin tabakalarına dik olarak yapılan kesime verilen ad'tır. Travertenin tüm doğal güzelliği ve çizgisel yapısallığı göz ününe serilir.